فهرستERP  در ایران

تجربه جهاني و تجربه در ايران در مورد به‌كارگيري ERP چگونه است؟

در ايران براي تهيه برنامه راهبردي، ضعف وجود دارد. کارها به صورت سليقه‌اي انجام مي‌گيرد. اهداف به طريقي تدوين مي شوند که مورد پسند مديريت سطح بالا باشند، غافل از اينكه توانايي‌ها و ضعف ها چيست؟ فرصت ها و تهديدها کجاست؟ و هدف از كسب و كار چيست؟

به نظر مي رسد در مجموع در شركتهاي پيشرو در جهان بازگشت سرمايه روند مثبتي دارد، ولي در ايران به دليل عدم توجه کافي به زيرساخت‌هاي اساسي، اگر ERP را هم پياده سازي کرده باشيم، شايد نتوانيم نسبت به افزايش نرخ بازگشت سرمايه اميدوار باشيم. در بعضي از سازمانها در ايران ERP نصب شده، اما هيچ‌گونه ارزيابي از يک مرجع برون سازماني انجام نشده که نرخ برگشت سرمايه را براي آنها اعلام کند.

نقطه قوت راه حل‌هاي ERP

چالش‌هاي برنامه‌ريزي منابع در ERP

چالش‌هاي نرم‌افزاري ERP

شرط موفقيت ERP) ايراني يا ERP خارجي)

با عنايت به مفاهيم روشن ERP به ندرت می‌توان يک سيستم منطبق با اين ويژگی را در ايران پيدا کرد. گزينش يک محصول خاص و تغيير و تطبيق سيستم با فرآيندهای سيستم و اجرای پروژه به صورت فازهای پشت سرهم در ايران مناسب‌تر است. شانس موفقيت در هيچ پروژه‌ای تضميني و صد در صد نيست.

يك مشاور با تجربه مي‌تواند در كاهش هزينه‌ها، انتخاب مناسب، و اجراي موفقيت‌آميز پروژه ERP نقش تعيين‌كننده‌اي داشته باشد.

اگر بهترين ERP انتخاب شود اما پياده‌سازی کننده مناسبی برای آن انتخاب نشود، ممکن است اين پروژه به شکست منتهی شود.

سازمان هاي مختلفي با شرکت‌های خارجی وارد بحث و مذاکره شده اند تا  ERPهای آنها را بومی و متناسب‌سازی کرده و يا دست کم، از ماژول های توليدات آنها استفاده كنند. در نتيجه اين تحقيقات مشخص شد که بومی‌سازی نرم افزارهای ERP خارجی در ايران ناممکن است.

موفقيت به معنی استقرار تمام موارد و مؤلفه‌های سازمان از يک نرم‌افزار ERP تاکنون اتفاق نيفتاده است.

 

بدون درگيری مديران سازمان در پياده‌سازی ERP، که يک تغيير فرهنگ بنيادی در سازمان است، محال است، که استقرار ERP موفق شود.

شرط موفقيت ERP در ايران يکپارچگی در تفکر شرکت‌های نرم‌افزاری، شرکت‌های خدمات مديريتی، مديران ارشد کسب و کارها، مؤسسات فرهنگی و مشاوران ارشد اين رشته است.

حجم پياده‌سازي محصولات ERP در ايران

حجم پياده‌سازي محصولات ERP براي پاسخگوئي به نيازهاي موجود بوده است.

بيشترين مقدار پياده‌سازي محصولات براي صنايع زير ثبت شده‌اند:

تحليل اطلاعات رده‌هاي بازار ERP ايران

رده اول

اين رده دربرگيرنده شركت‌هاي بزرگ با سرمايه بيش از 100 ميليون دلار با اين ويژگيها است:

مجموعة اين عوامل و دلايلي كه در پي مي‌آيد، سبب مي‌شود اين گونه شركتها به سمت به كارگيري راه‌حل سازماني   ERP  حركت كنند:

رده دوم بازار

رده دوم بازار ايران، شامل شركت‌هايي با سرمايه ثابت بين 5 ميليون دلار تا 100 ميليون دلار است. اين ويژگي‌هاي زير مي‌توانند عامل روي‌آوري شركت‌ها و سازمان‌هاي اين رده، در به كارگيري ERP باشند:

 

رده سوم بازار برنامه‌ريزي منابع سازماني ايران

رده سوم بازار ايران در برگيرنده شركت‌هايي با سرمايه 1 ميليون دلار تا 5 ميليون دلار است. اين رده از شركت‌هاي متوسط و به نسبت بزرگي تشكيل شده‌ است كه در مقايسه با دو رده پيشين از نظر گستردگي و اندازه در دامنه پايين‌تري قرار دارند. اين شركتها نسبت به شركتهاي رده بالاتر، از ويژگي‌هايي برخوردارند كه توجه به آنها كمك مناسبي به شركت‌هاي ارائه دهنده اين راه‌حل سازماني خواهد بود:

رده چهارم بازار برنامه‌ريزي منابع سازماني ايران

رده چهارم بازار ايران، در برگيرنده شركت‌هايي با سرمايه بين 100 هزار دلار تا 1 ميليون دلار است. عمده شركتهاي موجود در اين رده از بازار، با ERP و مفاهيم آن آشنايي ندارند. اين امر در كنار درآمد كمتر آنها، باعث مي‌شود كه احتمال به كارگيري ERP در آنها كمتر از ساير رده‌ها باشد.

تحليل ابعاد ساختاري و محتوايي رده‌هاي بازار ERP ايران

در بخش ديگري از اين گزارش، به بررسي طبقات بازار و شناخت وضعيت ابعاد ساختاري و محتوايي شركتهاي مستقر در رده‌هاي اول تا سوم بازار، با توجه به كاربري ERP پرداخته شده است که به دليل طولاني شدن مقاله، فقط خلاصه اي از آن ارائه مي‌شود.

ابعاد ساختاري

رده‌هاي مختلف از نظر ساختار سازماني (كه بيان‌كننده ويژگيهاي دروني سازمان است) داراي ويژگيهاي زير هستند:

علاوه بر اين موارد، ويژگيهاي مشتركي به اين شرح نيز براي تمامي طبقات وجود دارد:

ابعاد محتوايي

رده‌هاي بازار از نظر ابعاد محتوايي سازمان (كه معرف كليت سازمان هستند) در وضعيت‌هاي زير قرار دارند:

ميزان آمادگي شركتهاي مستقر در رده‌هاي بازار ايران براي ERP

در اين بخش ميزان آمادگي و توانايي‌ شركتهاي مستقر در رده‌هاي چهارگانه بازار، در زمينه به‌كارگيري و اجراي ERP مورد بررسي و سنجش قرار گرفته است. در اين راستا پس از مرور شاخص‌هاي ارزيابي توانمندي شركتها در به كارگيري و اجرايERP، چندين شاخص‌ انتخاب شد كه براي انتخاب نهايي آنها در حوزهERP، از نظرات كارشناسان و خبرگان اجرايي شركتهاي پياده‌ساز ERP استفاده شد. در نهايت 4 شاخص براي سنجش ميزان توانمندي شركت‌هاي ايراني در پياده‌سازي، به‌كارگيري و اجراي ERP بدست آمد. اين شاخص‌ها عبارت‌اند از:

زيرساخت‌هاي فني شركت‌هاي موجود در رده‌هاي چهارگانه بازار‌:

منظور از زيرساختهاي فني وضعيت سخت‌افزار، نرم‌افزار و سيستم‌هاي شبكه‌اي سازمانهاي مستقر در رده‌هاي مختلف بازار است.

ميزان آمادگي شركتها از بعد احساس نياز و تفكر مديريت در كاربري اين راه‌حل.

در هر سازمان، عزم و اراده مديران ارشد، به نشانة پشتيبان اصلي براي اجراي هدفهاي سازمان محسوب مي‌شود. در اين گزارش منظور از احساس نياز مدير، ميزان تمايل، توانمندي و پي‌گيري او در تحقق هدفهاي تعريف شده سازماني است.

ميزان آمادگي شركتها از بعد مهارتهاي نيروي انساني در به كارگيري اين راه‌حل:

برنامه‌ريزي براي رسيدن به هدف در هر سازماني، مستلزم استفاده از نيروهاي كارآزموده و خبره است. ميزان آمادگي نيروي انساني شركتها در استفاده از ERP تعيين كننده سرعت يادگيري در استفاده از اين راه حل است.

ميزان بودجه اختصاصي شركتها براي خريد و به كارگيري اين راه‌حل:

به طور معمول سازمانها بودجه ويژه‌اي براي بخش IT خود اختصاص مي‌دهند. تعدادي از اين سازمانها تفكيك اين بودجه را براي ERP با توجه به هدف كلان خود مشخص مي‌كنند كه منظور ما در اين بخش همان بودجه تخصيصي است. براي تعيين ميزان آمادگي شركتهاي مستقر در چهار رده تعريف شده بازار ايران، علاوه بر دريافت نظر از شركتهاي رده‌هاي مختلف بازار، به اين دلايل از ارائه‌دهندگان ERP نيز نظرخواهي صورت گرفت:

 

 

بیشتر بخوانید:

پنج گام برای ایجاد تجربه بی‌نظیر برای مشتریان به شما پیشنهاد می دهیمتجربه جهاني و تجربه در ايران در مورد به‌كارگيري ERP چگونه است؟بهبود تجربه مشتری در سایه رضایت مشتریبرای خلق تجربه ارزشمند مشتریان چه می کنید؟اندازه گیری تجربه مشتری (CX) با 5 سوال ساده
کلمات کلیدی
درخواست دمو

درخواست دمو