(10خط) 02177613815

فراخواني ؛ احترام به حقوق مشتری و شجاعت مدیران است


خلاصه : هر از چند گاهي خبري در مورد فراخواني خودروهاي معيوب و داراي نقص، هر چند نقص ناچيز، بر روي خروجي خبرگزاري‌هاي جهان قرار مي‌گيرد كه با ديدن آن خواننده البته اگر ايراني باشد افسوس مي‌خورد كه چرا اين اقدام در ايران به پديده‌اي نادر تبديل شده است و شركت هاي خودروسازي فعال در ايران با اين پديده بيگانه هستند، گويي كه خودروهاي آنها هيچ عيب و ايرادي ندارد.
متن کامل : هر از چند گاهي خبري در مورد فراخواني خودروهاي معيوب و داراي نقص، هر چند نقص ناچيز، بر روي خروجي خبرگزاري‌هاي جهان قرار مي‌گيرد كه با ديدن آن خواننده البته اگر ايراني باشد افسوس مي‌خورد كه چرا اين اقدام در ايران به پديده‌اي نادر تبديل شده است و شركت هاي خودروسازي فعال در ايران با اين پديده بيگانه هستند، گويي كه خودروهاي آنها هيچ عيب و ايرادي ندارد
اين در حالي است كه شنيدن اخبار خودروهاي معيوب خودروسازان ايراني به امري عادي بدل شده است كه در جنجالي‌ترين آنها تا دي ماه سال گذشته در حدود 219 دستگاه خودروي پژو 405 به علت نقص فني در آتش سوخت و اما و اگرهاي فراواني را به وجود آورد كه در آخرين اقدام در خصوص پيگيري اين وقايع دادستان كل كشور در نامه‌اي خطاب به وزير صنايع با اشاره به آمار ارائه شده از سوي سرپرست پليس راه نيروي انتظامي درباره ميزان خسارات جاني و مالي وارده از خودروي پژو 405 از وزير صنايع خواست تاروند اقدامات پيشگيرانه و نتايج حاصله در اين راستا را به دادستاني كل كشور اطلاع دهد.
با اعلام سرپرست پليس راه نيروي انتظامي در ارائه آماري از خسارات مالي و جاني وارده در 5 ماهه‌ي اول سال جاري از خودروي پژو 405 ،دادستان كل كشور معاون امنيتي خود را مأمور پيگيري سريع اين موضوع كرده است.
دادستان كل كشور از ساعات اوليه‌ انتشار اين خبر در نشريات طي نامه‌اي به وزير صنايع، خواستار شده است تا در جهت ايفاي وظايف قانوني دادستاني كل به عنوان مدعي‌العموم، وي را از اقدامات پيشگيرانه و نتايج حاصله در اين راستا مطلع كند.
در پايان اين نامه دادستان كل كشور خطاب به وزير صنايع عنوان كرده است كه هرگونه سهل‌انگاري و قصور و تقصير در اين رابطه موجب ضمانت شرعي، مسووليت مدني و قانوني خواهد بود.
به هر روي در حالي كه فراخوان خودروهاي معيوب در ايران جايگاهي ندارد و اخبار آن در ايران ناآشناست شركت‌هاي بزرگ خودروسازي جهان بدون هيچ ابايي و براي جلب اطمينان، ايمني و راحتي مشتري فراخوان‌هاي متعددي اعلام مي‌كنند و طي آن خودروهاي دچار نقص فني را جمع‌آوري و تعمير مي‌‌كنند. در بزر‌گ‌ترين اين فراخوان‌ها شركت‌هاي خودروسازي فورد و تويوتا در سال گذشته اعلام كردند كه در اقدامي جداگانه در حدود پنج ميليون دستگاه از كاميون‌هاي پيكاپ و خودروهاي SUV خود را به دليل وجود نگراني در خصوص آتش سوزي موتور و مشكل در سيستم فرمان هيدروليكي آنها جمع‌آوري خواهند كرد.
فراخوان شركت خودروسازي فورد كه پنجمين فراخوان بزرگ صنعت خودروي آمريكا بوده است شامل جمع آوري حدود ‌٣/8 ميليون دستگاه از خودروهاي پيكاپ و SUV ساخت سالهاي ‌١٩٩٤ تا ‌٢٠٠٢ از جمله خودروي پرفروش پيكاپ F-150 بوده است.
در همين حال شركت خودروسازي تويوتا نيز ‌٩٧٨ هزار دستگاه از خودروهاي SUV و كاميون‌هاي پيكاپ خود را به دليل نقص در سيستم فرمان هيدروليكي جمع آوري خواهد كرد .
در ژانويه سال گذشته نيز شركت فورد حدود ‌٨٠٠ هزار دستگاه از خودروهاي مدل ‌٢٠٠٠ خود را به دليل احتمال آتش سوزي در موتور آنها جمع آوري كرد.
در اقدام ديگري بزر‌گ‌ترين شركت خودروسازي جهان در گزارشي اعلام كرد كه دو ميليون دستگاه از خودروهاي خود را مسترد خواهد كرد .
شركت جنرال‌موتور در گزارش خود دليل اين فراخوان را نگراني‌هايي در خصوص سيستم امنيتي حدود1.5 ميليون خودروي وانت و SUV عنوان كرد.
شركت خودروسازي فورد در اقدامي جداگانه در تابستان امسال از فراخواني 1.2 ميليون دستگاه از مدل‌هاي وانت،SUV و كاميونت خود خبر داد و دليل آن را نقص سيستم كنترل ترمز اعلام كرد كه مي‌تواند منجر به آتش گرفتن آن شود.
در جدول يك به برخي از فراخوانی هاي مهم صنعت خودروي جهان از سال 1384 به بعد اشاره شده است.چندي پيش هفته‌نامه “بيزنس‌ويك” در گزارشي به بررسي اين پديده پرداخت و نوشت: بسياري از شركت‌هاي خودروساز جهان فراخواني‌هايي كه براي تعمير محصولات‌شان انجام مي‌دهند، بيشتر اقدامي‌ پيشگيرانه است و در اين ميان گرچه برخي نواقص گزارش شده مي‌تواند غيرقابل تصور باشد، اما اين احتمال وجود دارد كه عواقب و تبليغات منفي براي آن خودروساز به همراه داشته باشد. در اين گزارش درباره فراخواني خودروها در سطح جهان آمده است: نيسان از فراخواني 987 هزار دستگاه مدل آلتيما و سنتراس خبر داه است كه به دليل مصرف زياد بنزين، به يك‌باره آتش مي‌گيرند. در ماه مي نيز شورولت 31 هزار دستگاه از محصول “كوروت” را به دليل كنده شدن سقف آن در سرعت بالا فراخواند. اما مطمئنا بزرگترين فراخواني سال 2006 مربوط به تويوتا بوده است كه ماه گذشته حدود يك ميليون دستگاه از محصولات خود را فراخواند.
بر اساس اين گزارش، بيشترين تعداد فراخواني خودرو از ابتداي سال 2006 مربوط به شركت شورولت بوده است كه چهار مرتبه مدل سيلورادو را فراخواند. پس از آن شركت دوج با چهار بار فراخواني محصول Durango در رتبه دوم قرار دارد.
هيونداي كره نيز از ابتداي امسال چهار مرتبه محصول سوناتا را فراخوانده است.
منبع: http://itpaper.ir

نویسنده : سیاوش عدالت

درخواست دمو

درخواست دمو CRM