(10خط) 02177613815

برون‌سپارى تا 40 درصداز هزينه‌ شركت‌ها مى‌كاهد

برون‌سپارى تا 40 درصداز هزينه‌ شركت‌ها مى‌كاهد
نویسنده : امير کوچک سرابندی -- تماس با نویسنده مقاله
خلاصه : در محل يك سايت كامپيوترى در ساختمانى مجلل و شيك در Noida در حومه دهلى، مى‌توان گفت عده‌اى از مهندسان جوان هندى در حال اداره جهان هستند. برخى از معروف‌ترين و بزرگ‌ترين كمپانى‌هاى جهان، بخش‌هايى از شبكه‌هاى كامپيوترى خود را به كمپانى HCL Comnet كه يك كمپانى هندى است‌، واگذار كرده‌اند. اين كمپانى خدمات IT يا فناورى اطلاعات هندى در آستانه <موج بزرگ> قراردادهاى برون‌سپارى (outsource))قراردادهايى كه كمپانى‌هاى بزرگ، بخشى از كارهاى خدماتى خود را به كشورهاى ديگر منتقل مى‌كنند(.
متن کامل :
در محل يك سايت كامپيوترى در ساختمانى مجلل و شيك در Noida در حومه دهلى، مى‌توان گفت عده‌اى از مهندسان جوان هندى در حال اداره جهان هستند.

برخى از معروف‌ترين و بزرگ‌ترين كمپانى‌هاى جهان، بخش‌هايى از شبكه‌هاى كامپيوترى خود را به كمپانى HCL Comnet كه يك كمپانى هندى است‌، واگذار كرده‌اند.

اين كمپانى خدمات IT يا فناورى اطلاعات هندى در آستانه <موج بزرگ> قراردادهاى برون‌سپارى (outsource))قراردادهايى كه كمپانى‌هاى بزرگ، بخشى از كارهاى خدماتى خود را به كشورهاى ديگر منتقل مى‌كنند(.

انتقال كارهاى خدماتى كامپيوترى يا outsource در هند با توسعه نرم‌افزار آغاز شد و با طيف وسيعى از خدمات تجارى تسرى پيدا كرد كه مى‌توانست در قاره‌اى ديگر اداره شود و انتقال مراكز تلفن از جمله آنها هستند.

حال اين فرايند به بخش‌هاى ديگر هم سرايت كرده و در حال حاضر فعايت برون مرزى يا انتقال به خارج به بخش‌هاى اجرايى سيستم هاى IT كمپانى‌ها هم كشيده شده است.

موسسه مشاوره‌اى گارتنر كارهايى را كه مى‌شود از راه دور هم انجام داد را در سه طبقه‌بندى قرار مى‌دهد:

شبكه جهانى مونيتورينگ به ارائه حمايت و به اصطلاح؛ helpdesk و اجراى پايگاهى داده‌ها.

اينها هنوز بخش كوچكى از تجارت IT در هند است.

بر اساس برآورد NASSCOM، يك لابى صنعتى هندى، صادرات نرم‌افزار كشور و ديگر خدمات IT كشور و فرايند تجارت از راه52 OUTSOURCE ، 25 درصد بيش از 12 ميليارد دلار سال گذشته است در حالى كه خدمات تاسيساتى و بنيادى حدود 300 ميليون دلار ارزيابى شده است، اين به دليل پتانسيل و امكانات بالقوه زيادى است كه براى آن وجود دارد.

بر اساس گزارش دويچه بانك كل اندازه بازار مديريت زيربنايى جهانى حدود 86 ميليارد دلار است.

كمپانى‌ها سال‌هاست در حال انتقال مديريت زيربنايى هستند.

آرنو فرانز، از موسسه مشاوره‌اى TPI آن را صنعتى مى‌داند كه از دهه 70 و 80 به وسيله يك كمپانى بزرگ آمريكايى به نام EDS، ايجاد شده است.

كمپانى‌ EDS همانند IBM هنوز هم بر تجارت سلطه دارند و از سيستم‌هاى كامپيوترى مشترى خود خريد مى‌كنند، يا آنها قراردادهاى سالانه دارند.

اما مرينت ناير، مديرعامل كمپانى HCLcomnet مى‌گويد: سه حادثه در سال 2001 دست به دست هم دادند تا اين مدل از بين برود، ركود صنعت IT باعث شد تا مشتريان به سيستم‌ قراردادهاى با قيمت تعيين شده تن دهند و نتوانند از هزينه‌هاى كاهش يافته بهره بگيرند.

دوم، كمپانى‌هاى IT كه در چند سال گذشته از شانس و اقبال خوبى در سرمايه‌گذارى برخوردار بودند، به ناگهان با ركود سرمايه مواجه شدند و سوم، رشد تجارت الكترونيكى باعث شد تا كمپانى با <مزارع> سرور دور معامله كنند.

انتقال كلى يك تكنولوژى به تدريج جاى خود را در سال‌هاى اخير به انتقال بخش‌هايى از خدمات كامپيوترى داده است، بخش‌هايى كه مى‌توان از راه دور آن را كنترل كند.

اين مساله توضيح مى‌دهد كه چرا اين فرصت نصيب <مزارع> سرور هندوستان شد.

گارتنر برآورد كرده است كه بين 60 تا 70 درصد خدمات يك مركز داده‌ها را مى‌توان از راه دور انجام داد.

نايار انتقال اين نوع كارها به هند را يك >ابر شيوه> مى‌داند.

او مى‌گويد: در ليست مشتريان كمپانى او نام كمپانى‌هاى بزرگ آمريكايى وجود دارد و طيف وسيعى از فعاليت‌ها از سرمايه‌گذارى بانكى تا فروش لوازم و تجهيزات ورزشى را در بر مى‌گيرد.

كمپانى‌هاى بزرگ آمريكايى همچنين خدماتى را به خارج از هندوستان و ديگر كمپانى‌هاى محلى كه علاقه‌مند گرفتن سهمى از بازار هستند را عرضه مى‌كنند. يكى از آنها كمپانى WiPro.G.K.Prasanna است كه خدمات تكنولوژى زيربنايى ارائه مى‌دهد. مطابق تحقيقاتى كه اين كمپانى انجام داده است، برآورد شده كه از حدود 145 كمپانى كه در قسمت‌هاى مختلف اين صنعت فعال هستند، حدود يك سوم آنها در نظر دارند تا انتقال زيربناهاى كامپيوترى را اجرا كنند. پراسانا نيز مانند نايار معتقد است كه امتياز اين كار براى مشتريان چيزى بيشتر از پس‌انداز كردن هزينه‌هاى اضافى مطرح است و آن عرضه سطح بالاترى از خدمات است زيرا حل مشكل از راه دور است. اين برعكس مراكز تلفن واقعا يك تجارت است.

اما هزينه همچنان يك عامل مهم و بزرگ باقى مى‌ماند. يكى از مشتريان TPI معتقد است، كمپانى‌هاى هندى نمى‌توانند اميدوار باشند كه در زمينه قابليت پردازش كامپيوترى بتوانند با كمپانى‌هاى غول آمريكايى رقابت كنند و سهمى كه آنها از اين بازار خواهند برد، احتمالا خيلى حاشيه‌اى خواهد بود.

كمپانى‌هاى هندى در عوض پاسخ مى‌دهند كه تجارت از راه دورى كه آنها به دنبالش هستند بر تكنولوژى زيربنايى متمركز نيست. آنها مطمئن هستند كه سرانجام سهم خود را از بازار به دست خواهند آورد.

موسسه گارتنر و دويچه بانك افزايشى حدود سه برابر از صادرات مربوط به اداره زيربناهاى كامپيوترى (يعنى چيزى حدود 1 ميليارد دلار) را در سه سال اخير پيش‌بينى كرده‌‌اندNASSCOM :

درخواست دمو

درخواست دمو CRM